Zasuwy nożowe – rodzaj zaworu specjalnego przeznaczenia

Czasami zastosowanie typowych zaworów jest niewystarczające. Nie zawsze medium, które przesyłamy naszą siecią jest wystarczająco oczyszczone, czasami dla odmiany będąc lepkie, zanieczyszczone i posiadające w swojej strukturze elementy stałe. Jakie zawory wtedy stosować? Najlepszym rozwiązaniem są zasuwy nożowe.

Dlaczego warto stosować zasuwy nożowe? Powodów jest mnóstwo, miejsc, w których takie zasuwy są niezbędne do wykorzystania również. W niniejszym artykule postaramy się nieco rozjaśnić Państwu te kwestię, jednocześnie uświadamiając, do czego służą zasuwy nożowe i kiedy ich stosowanie jest naprawdę uzasadnione.

zasuwy nożowe

Jakie zastosowanie mają zasuwy nożowe?

Jak łatwo się domyślić, odpowiedź na to pytanie częściowo zawarła się w poprzednim akapicie. Zasuwy nożowe to ten szczególny rodzaj zaworu, który jest zdolny do zatrzymania medium, z którym inne zawory mogłyby sobie nie poradzić. Co to za medium? Przede wszystkim mowa tutaj o wszelkiego rodzaju substancjach lepkich. Substancje tego typu mogą wręcz zanieczyścić zawór, o którym mowa. Stąd też w tego rodzaju układach, stosowanie zasuw jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż potrzebujemy rozwiązań o tyle prostych, co skutecznych.

Jak bowiem działa zasuwa nożowa? Najprościej rzecz ujmując jest ona czymś na kształt zaworu zamykającego. Ustawienie takiej zasuwy w odpowiedniej pozycji pozwala na skuteczne blokowanie części stałych, emulsji czy granulatów. Dlatego też, kolejnym przypadkiem, w którym zasuwy nożowe będą szeroko stosowane są sieci,w których przesyła się substancje stałe, bądź zawierające części stałe. Zasuwy nożowe będą więc regulować przepływ piasku, żwiru, ale też granulatów – stąd ich wykorzystanie w przemyśle chemicznym, który szeroko stosuje tego typu substancje.

Nie sposób wspomnieć jeszcze o zasuwach nożowych przy okazji sieci wodociągowych, a także przesyle ścieków. Dlaczego mowa o ściekach? Ponieważ często są one dużo bardziej lepkie od innych substancji, posiadając jednocześnie w swojej nieregularnej strukturze elementy stałe – wiadomo, że ścieki potrafią być bardzo mocno zanieczyszczone. Łatwo więc sobie wyobrazić, że prosty i delikatny w swojej budowie zawór mógłby być mocno uszkodzony przez takie elementy. Zasuwy nożowe z kolei w idealny sposób je zatrzymają.

Warto na koniec wspomnieć, że same zasuwy nożowe często różnią się między sobą kierunkiem przesyłu. W zależności od potrzeb mamy zasuwy jedno oraz dwustronne, które – jak łatwo się domyślić – mogą być wykorzystywane w sieciach przekazujących medium w jednym kierunku bądź dwukierunkowo.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More