Zawory pneumatyczne z przyciskiem – rodzaje zaworów pneumatycznych i zastosowanie

Zawory pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Jest to jeden z najważniejszych elementów w układach pneumatycznych, dlatego też ważne jest aby dowiedzieć się o rodzajach zaworów pneumatycznych i ich działaniu, by uniknąć wszelkiego rodzaju usterek. W tym artykule postaramy się przybliżyć działanie zaworów pneumatycznych i wskazać ich szerokie zastosowanie. 

 

Zawory pneumatyczne – rodzaje

 

Głównym rozróżnieniem zaworów pneumatycznych jest to pod względem budowy. Wyróżnić może zawory pneumatyczne takie jak: 

  • kulowe,
  • grzybkowe,
  • membranowe,
  • klapowe.

Wszystkie te zawory są zaworami pneumatycznymi, różnic będzie je jedynie budowa. W zależności od tego do jakich celów będzie nam potrzebny jakiś zawór pneumatyczny, powinniśmy wybrać spośród wspomnianych wyżej rodzajów. Jednak to nie jedyny podział zaworów pneumatycznych jaki możemy wyróżnić. Zawory pneumatyczne dzieli się również ze względu na sposób w jaki są stosowane. Wyróżnić tutaj możemy:

  • zawory sterujące ciśnieniem,
  • zawory sterujące kierunkiem, 
  • zawory sterujące natężeniem przepływu. 

Są to wytyczne, które będa się rówżnić w poszczególnych rodzajach zaworów. Bardzo ważnym elementem w zaworach pneumatycznych jest ich precyzyjne wykonanie. Są to jedne z głównych elementów wielu układów pneumatycznych, dlatego konieczne jest ich solidne i precyzyjne wykonanie. Świetnym przykładem sklepu z zaworami pneumatycznymi wysokiej jakości jest TE-HA-BUD: http://www.zawory.com.pl/zawory-pneumatyczne,z,30.html

 

Zastosowanie zaworów pneumatycznych 

 

Jak już zostało wspomniane, zawory pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim ich budowa sprawia, że są to idealne elementy do różnego rodzaju układów, które narażone są na ciężkie warunki atmosferyczne. Dodatkowo, zawory są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej zawory pneumatyczne stosowane są w gazownictwie, ciepłownictwie, przemyśle motoryzacyjnym i spożywczym. Zawory pneumatyczne to bardzo istotne elementy wielu układów – idealnie nadają sie do instalacji, które poddane będa wielu negatywnym czynnikom tj. bardzo intensywne użytkowanie, wysoka lub bardzo niska temperatura. Warto zapoznać się bliżej z informacjami na temat zastosowania i rodzajów zaworów pneumatycznych aby wiedzieć w przyszłości po jaki konkretnie zawór sięgnąć.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More