Ekologiczne odzyskiwanie ciepła z wody zużytej w domu

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej systematycznie wzrasta również nasza świadomość tego, że rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu mogą również sprzyjać zawartości naszego portfela. To z kolei sprawia, że jesteśmy coraz bardziej kreatywni jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł i coraz chętniej wdrażamy takiego rodzaju rozwiązania we własnych gospodarstwach domowych. Niewątpliwie niezwykle interesującym pomysłem z zakresu odzyskiwania energii jest odzysk ciepła z wody.

Marnowanie lub odzyskiwanie – zużyta woda wciąż posiada energię cieplną

Zapewne wiele osób czytających ten artykuł zastanawia się w tym momencie, jak możliwe jest odzyskiwanie ciepła z wody, tymczasem wyjaśnienie tego jest niesamowicie prostym zadaniem. Zastanówmy się przez chwilę nad tym, w jakich sytuacjach wykorzystujemy ciepłą wodę, w jakiej ilości ją zużywamy oraz jaka może być jej temperatura. Z pewnością wszyscy bierzemy prysznice bądź kąpiele w ciepłej wodzie. Zależnie od naszych indywidualnych preferencji temperatura takiej wody wynosi od trzydziestu-kilku do niemalże pięćdziesięciu stopni Celsjusza, a w większości przypadków do kąpieli zużywamy sporo wody. Poza tym ciepłej wody używamy również do zmywania naczyń. Wykorzystuje ją również pralka, samodzielnie ją podgrzewając. To właśnie w tych sytuacjach możliwy jest odzysk ciepła z wody.

Odzysk ciepła – pomysł teoretyczny

Teoretycznie odzyskiwanie ciepła z wody jest możliwe już wówczas, gdy ma ona temperaturę około trzydziestu stopni Celsjusza, natomiast, co oczywiste, im ta temperatura jest wyższa, tym bardziej opłacalne są próby odzyskiwania tego ciepła. Do czego jednakże mogłoby posłużyć odzyskiwane tym sposobem ciepło? Przykładów niekoniecznie trzeba szukać daleko – odzyskiwane z wody ciepło mogłoby chociażby przyczynić się do podgrzania wody (na przykład do wykorzystania w kuchni) o kilkadziesiąt stopni Celsjusza, dzięki czemu mogłaby zostać odciążona pompa ciepła, co przyczyniłoby się w prosty sposób do zaoszczędzenia pewnej ilości energii.

Jak wykorzystać ponownie ciepło ze ścieków?

Naturalnie oszczędności energii dzięki odzyskiwaniu ciepła z wody, oraz wsparciu ekologicznych źródeł energii solarnej są w prosty sposób zależne od ilości pozyskiwanego ciepła, a zatem od ilości zużywanej przez nas ciepłej wody oraz od jej temperatury. Niemniej trzeba jednak przyznać, że odzysk ciepła z wody jest rozwiązaniem, którym interesują się coraz szersze grona osób zainteresowanych nie tylko środowiskiem naturalnym, ale przede wszystkim wdrażaniem w gospodarstwie domowym możliwości zaoszczędzenia energii, a co za tym idzie, pieniędzy. Tak jak pompa ciepła pozwala na uzyskiwanie ciepła w domu po zaniżonych kosztach, tak też pomysł odzyskiwania pewnej ilości ciepła ze zużywanej w gospodarstwie domowym wody umożliwia z kolei odciążenie pompy ciepła w jej pracy, odzyskanie części energii, która w przeciwnym razie zostałaby bezpowrotnie utracona, a w konsekwencji poczynienie pewnych oszczędności oraz zadziałanie na rzecz środowiska naturalnego. Widać zatem, że rozwiązanie takie jest niewątpliwie warte bliższego zainteresowania oraz zastosowania we własnym gospodarstwie domowym.

Więcej informacji na temat odzyskania ciepłej wody ze zużytej wody znajdziesz na stronach:


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More