Toczenie i frezowanie cnc – najważniejsze informacje na temat metod obróbki metalu

Toczenie i frezowanie to dwie najpopularniejsze metody wykorzystywane przy obróbce metali. Obie maszyny, w pewnym stopniu mają podobną zasadę działania, przez co często są ze sobą mylone. Do czego się je stosuje ?

Toczenie- czym jest ?

Toczenie jest to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych do obróbki skrawaniem, polegający na obrabianiu przedmiotów w kształcie brył obrotowych lub brył osiowo – symetrycznych. Toczenie polega na oddzieleniu nożem tokarskim, warstwy materiału z przedmiotu , w celu uzyskania pożądanego kształtu i wymiarów. Wyróżnia się kilka rodzajów toczenia. Pierwszy z nich to toczenie wzdłużne, kiedy nóż wykonuję ruch równoległy do osi obrotu przedmiotu. Kolejnym typem jest toczenie poprzeczne, w którym noż przesuwa się prostopadle do osi obrotu przedmiotu. Osttanim z 3 wymienionych typów toczenia jest toczenie kształtowe, kto polega na użyciu noża z o ostrzem w kształcie obrabianego przedmiotu.

Frezowanie- na czym polega ?

Frezowanie również jako jedna z popularnjeszych metod obróbki skrawaniem, charakteryzuje się tym, że ruch obrotowy wykonywany jest przez narzędzie natomiast ruch posuwowy przez przedmiot obrabiany. Frezowanie wystepuje jako obwodowe, dlatego można podzielić je na przeciwbieżne oraz współbieżne. Pierwsze z nich charakteryzuje się tym, że kierunek ruchu posuwowego jest przeciwny do kierunku ruchu obrotowego. Natomiast podczas frezowania współbieżnego kierunek ruchu posuwowego przebiega w tym samym kierunku. Częsciej stosowanym narzędziem jest frezowanie przeciwbieżne, gdyż siły działające na fryz są mniejsze a ich ruch jest płynniejszy, przez co nie odrywa się od metalu.

Zarówno toczenie i frezowanie cnc są często wykorzystywanymi metodami ród obróbki metali. Zarówno pierwsza jak i druga świetnie sprawdzą się w technikach obróbki. Jeśli nie wiemy, jaka metoda będzie dla nas najlepsza, warto skontaktować się z profesjonalną firmą.

Więcej informacji na temat toczenia i frezowania znajdziesz na stronie https://sandblast.eu


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More