Proces suszenia w przemyśle

Hasła kluczowe publikacji: wentylatory przemysłowe i dmuchawy do suszenia, regulacja wilgotności, cyrkulacja powietrza, wentylatory suszące, ekstrakcja wody, wydmuchiwanie, obróbka cieplna.

Na czym polega proces suszenia w przemyśle?

Suszenie jest procesem, który zmienia ilość stałych i ciekłych składników elementów i materiałów. Istnieje wiele aplikacji wymagających starannej kontroli metod i czasu poprzez działanie na temperaturę i wilgotność. Powietrze poruszane przez wentylatory jest kluczowym elementem procesu suszenia i można do niego dodać gaz lub inne zawieszone substancje (esencje, impregnaty, stabilizatory, konserwanty, środki przeciw pleśni, środki ochronne).

Wymienniki ciepła (akumulatory ciepła) można zastosować do wentylatorów promieniowych lub osiowych w celu sterowania procesem temperaturowym. Oczywiście to rozwiązanie można zastosować do wielu produktów po myciu lub do obróbki końcowej. Powietrze może być ogrzewane, w określonym zakresie temperatur, aby uzyskać idealny proces suszenia.

Przemysł spożywczy

Jednym z najciekawszych zastosowań procesu desykacji jest ten, który jest dedykowany do produkcji żywności. Po zakończeniu mycia i oczyszczania produkty zostaną wysuszone. Systemy suszenia powietrzem są typowymi zastosowaniami, dlatego wentylatory suszące są stosowane w maszynach do suszenia żywności, na przykład do suszenia owoców i warzyw oraz w ogrodnictwie.

Systemy suszarek do makaronów wykorzystują przemysłowe wentylatory promieniowe lub osiowe, aby stworzyć końcowy produkt gotowy do pakowania. Podobnie jak makaron, istnieje wiele produktów spożywczych, które wymagają procesu wysuszenia. Starzenie się posiłków, takich jak ser, mięso lub ryba, nadaje im najwyższy smak i nadaje im długa żywotność.

Wentylatory przemysłowe i dmuchawy stosuje się w procesie suszenia w celu obniżenia poziomu wilgotności (suszarni) w przypadku zapasów zbóż w ramach obróbki pleśni na silosy i przechowywania żywności.

Przemysł tytoniowy, farmaceutyczny i chemiczny

Wentylatory suszące są stosowane w zakładach przetwórstwa tytoniu, gdzie liście są suszone przed przetworzeniem. Tak przy okazji, proces zachodzi w nowoczesnej fabryce i jest bardzo precyzyjny, ponieważ musi zachować wszystkie cechy i smak oryginalnego tradycyjnego produktu, aby zapewnić doskonały rezultat. Powstaje zatem mieszanka wysokiej jakości produktów końcowych. Procesy suszenia mogą być wykorzystane także przy produkcji produktów leczniczych i medycznych jak zioła,  przygotowanie mikstur i leków.

Przemysł drzewny: suszenie drewna, zrębków i pelletu

Zmniejszenie czasu potrzebnego na desykację drewna może być bardzo ważne. Jest przydatny do wielu celów, takich jak produkcja mebli lub drewno jako produkt palny. Dlatego zrębki podnoszą swoją wartość ze względu na ich lepszą odporność na spalanie. Możliwe jest również wstępne przygotowanie do produkcji pelletu drzewnego, zarówno na potrzeby przemysłowe jak i do zastosowań domowych.

Suszenie ścieków i osadów ściekowych

Po obróbce za pomocą odśrodkowego układu zagęszczającego lub filtracji, suszenie zmniejsza ilość spalanego szlamu, zwiększając jego wartość kaloryczną, aby uzyskać doskonale wysuszony produkt końcowy. Osuszanie w procesie produkcji takiego pelletu służy głównie do wytworzenia nawozów organicznych bez wilgoci dla łatwego pakowania, transportu i magazynowania.

 


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More