Obowiązki kierownika budowy względem bezpieczeństwa

Kierownik budowy to osoba, która jest odpowiedzialna za prowadzenie prac budowlanych oraz ich wykonanie zgodnie z wcześniej ustalonym projektem. Kierownik budowy nadzoruje prowadzone prace, rozdziela je pomiędzy pracownikami. Co również ważne, to on odpowiada za bezpieczeństwo pracujących na budowie operatorów maszyn budowlanych. 

Współpraca ze specjalistą ds. BHP

Kierownik budowy ma obowiązek kontrolowania, czy prowadzone prace są zgodne z przepisami i czy nie zagrażają bezpieczeństwu. Kwestie bezpieczeństwa mają tutaj niebagatelne znaczenie. Jako iż praca na budowie wciąż cieszy się niechlubnym mianem pracy z największym odsetkiem wypadków, w tym również ciężkich i śmiertelnych. Dlatego też tak ważna jest współpraca kierownika budowy ze specjalistą ds. BHP, który ma pomóc w kontrolowaniu bezpieczeństwa na danym placu budowy. Ponadto dzięki ich wspólnemu działaniu można w większym stopniu krzewić kulturę bezpieczeństwa, tym samym zwiększając świadomość pracowników odnośnie aspektów BHP.

Kontrola maszyn budowlanych

Kierownik budowy musi również mieć kontrolę nad stosowanymi maszynami budowlanymi. Wszystkie niezbędne zezwolenia oraz informacje na temat stanu technicznego maszyn są absolutną koniecznością.  Ponadto to między innymi na jego barkach spoczywa obowiązek kontrolowania stanu technicznego użytkowanych maszyn. Regularne przeglądy techniczne, prace naprawcze są absolutną koniecznością, która ma zapobiec poważnym awariom. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że części zamienne stosowane w maszynach budowlanych mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego sprzętu. W dalszym ciągu wiele osób decyduje się na zakup używanych części lub bardzo tanich zamienników. Jest to błąd, który w najlepszym wypadku zakończy się awarią maszyny, a w najgorszym wypadkiem podczas pracy. Tylko dobrej jakości części wymienne, takie jak np. lemiesze, gąsienice gumowe lub stalowe oraz inne części do koparki, mogą zapewnić sprawne funkcjonowanie maszyny. Ponadto ich zakup zwróci się na przestrzeni kolejnych miesięcy, ze względu na ich bezawaryjne działanie. Więcej na temat części zamiennych do maszyn budowlanych przeczytać można tutaj.

Praca kierownika budowy jest bardzo odpowiedzialna, a co za tym idzie, stresująca. Odpowiada on nie tylko za samą realizację procesu budowy, ale również za pracowników oraz ich bezpieczeństwo. Jest to ogromne obciążenie psychiczne. Dlatego też wsparcie innych osób pomagających dbać o bezpieczeństwo pracowników w zakładach pracy ma ogromne znaczenie. Ponadto sami pracownicy budowy mają duży wpływ na zapewnienie bezpiecznych i higienicznych  warunków pracy. Warto, aby o tym nie zapominali. 

 


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More