Zbiornik PFA vs FEP: analiza techniczna

Przechowywanie substancji niebezpiecznych jest sprawą, od której zależy bezpieczeństwo nie tylko nasze i ów substancji, ale także naszych pracowników. Szkodliwe opary, które mogą wydzielać się w kontakcie z chemikaliami czy niska trwałość powłoki zbiornika to tylko niektóre z niebezpieczeństw, która czyhają na nieodpowiedzialnych pracodawców. Pojawia się zatem pytanie, czy lepiej do przechowywania cieczy wykorzystać tworzywo w pełni fluorowane typu FEP, czy lepiej oprzeć się na najlepszym obecnie dostępny plastiku PFA?

Przykładowe tworzywo PFA granulat

Przykładowe tworzywo PFA – granulat

Więcej podobieństw niż różnic

Mimo odmiennych nazw, tworzywa PFA i FEP są do siebie bardzo podobne. Łączy je przede wszystkim możliwość wykorzystanie w wielu instalacjach i dziedzinach przemysłowych, takich jak:

  • farmacja – wszelkie środki lecznice płynne, które wymagają wysokiej sterylności i obojętności opakowania
  • przemysł spożywczy – przechowywanie środków żywieniowych wymaga zbiorników bezpiecznych, a do takich zalicza się PFA i FEP
  • produkcja półprzewodników – tworzywa PFA i FEP są tworzywami wysokiej czystości, zatem nadają się do wykorzystania w pomieszczeniach o wysokim stopniu czystości powietrze, np. w otoczeniu wafli krzemowych etc.

Co zatem różni wyżej wymienione tworzywa?

Jedyną różnicą między PFA i FEP jest temperatura pracy

Jest ro różnica, niewielka, ale istotna. Zakres temperatur w pracy tworzywa FEP mieści się w zakresie 190 do 205 stopni Celsjusza. Z kolei nieco droższe tworzywa PFA może pracować w temperaturach od 190 do 260 stopni Celsjusza. Tak przynajmniej deklaruje agru-frank (https://agru-frank.pl/produkty/przemysl-agruchem-pp-pps-pps-el-pvdf-ectfe-fep-pfa/pfa-i-fep-19/ ). Widzimy więc, że to nie rodzaj, ale temperatura przechowywanej substancji ma największe znaczenie. Jeżeli mamy pewność, że przechowywana substancja nie przekroczy nigdy zadanej temperatury, możemy wybrać tworzywo PFA. Będzie to z pewnością zakup nieco tańszy.

Podsumowanie

Choć w specjalistycznych nazwach można się czasami pogubić, tym razem widzimy, że tworzywa PFA i FEP są do siebie bardzo zbliżone. Mają tę samą odporność na korozję, mogą pracować w tych samych środowiskach, a różnie je jedynie dopuszczalne temperatury pracy. Oczywiście jest jeszcze kilka, mniej istotnych szczegółów, ale o nie lepiej już zapytać bezpośrednio przed zakupem.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More