Osoby starsze mają często spore problemy z poruszaniem się. Najczęściej spotykanym problemem jest brak odpowiednich rozwiązań technicznych w blokach lub domach wolnostojących, przez co seniorzy muszą stale prosić o pomoc kogoś innego przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach.
Jeśli w budynku występuje winda, trudności bywa nieco mniej, ale do windy również trzeba się dostać. Co jednak w przypadku braku windy z powodu niemożliwości jej instalacji bądź konstrukcji budynku uwzględniającej wyłącznie zastosowanie schodów? Tu jako pomoc dla starszych i schorowanych pojawiają się tzw. windy schodowe.
O windach schodowych słów kilka
Windy schodowe dla seniorów lub osób niepełnosprawnych są to konstrukcje wykorzystujące platformy lub krzesełka do wygodnego transportu użytkowników na pożądaną odległość. Są często określane również jako podnośniki schodowe. Główną ich zaletą, oczywiście poza zapewnianiem wygody osobom starszym, jest fakt możliwości łatwego dopasowania do rodzaju schodów występujących w budynku. Zamówienie windy rozpoczyna się zawsze wykonaniem indywidualnego projektu bądź odpowiednią korektą już istniejącego. Domowe windy schodowe mogą być montowane przy dowolnych schodach, nawet jeśli te stanowią jakąś fantastyczną konstrukcję (w razie czego można je dodatkowo wyremontować).
Świat bez barier
Pomysł na windy schodowe narodził się podczas analizy problemów starszych i niepełnosprawnych ludzi, którzy często bywali skazani na poruszanie się wyłącznie po jednej kondygnacji budynku lub ciągłego korzystania z pomocy innych. Różnorodność wind, w tym np. windy do schodów łamanych, różne podnośniki krzesełkowe i platformy, gwarantują zwalczenie wszelkich barier tego typu. Są one też nieocenionym wsparciem dla rodzin osób nie umiejących już poruszać się samodzielnie, ponieważ osoba taka może zostać umieszczona na platformie i również wygodnie przewieziona na odpowiednie piętro. Montaż właściwie dopasowanej windy zwalcza mnóstwo problemów z pokonywaniem przeszkód, które przecież tak łatwo jest obejść. Obecnie coraz częściej montuje się podnośniki dla niepełnosprawnych i starszych osób także w budynkach użytku publicznego, dzięki czemu stają się one bardziej przystępne i otwarte.