Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to opracowanie, które ma na celu wytyczyć wymagania ochrony przeciwpożarowej w zakresie organizacyjnym, porządkowym i technicznym. Ustalenia są niezwykle ważne i należy je wziąć pod uwagę podczas eksploatacji konkretnego budynku.
W dzisiejszym wpisie odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Wyjaśnimy, kto może opracować taką instrukcję, w którym dokumencie znajdziemy wymagania prawne oraz opiszemy, w jakich obiektach taka instrukcja jest niezbędna.
W którym dokumencie znajdziemy wytyczne dotyczące instrukcji bezpieczeństwa pożarowego?
Wymagania prawne związane z opracowaniem instrukcji bezpieczeństwa pożarowego można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 109 poz. 719).
To ważny dokument, a wszyscy pracownicy, niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmują, są zobowiązani do zapoznania się z treścią tego rozporządzenia i przestrzegania zawartym w nim ustaleń.
Kto może opracować instrukcję?
Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego może opracować uprawniona do tego osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Pod pojęciem odpowiednie kwalifikacje rozumie się osoby:
- z tytułem zawodowym technika pożarnictwa,
- z wykształceniem wyższym i ukończonym szkoleniem specjalistów ochrony przeciwpożarowej bądź wykształceniem wyższym na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, z wykształceniem średnim i ukończonym szkoleniem inspektorów ochrony przeciwpożarowej,
- uzyskały kwalifikacje do wykonywania technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwa członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.
Obiekty, w których instrukcja jest niezbędna
Taka instrukcja powinna zostać opracowana dla każdego obiektu budowlanego bądź ich części stanowiących strefy pożarowe, który pełni funkcję użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych i inwentarskich, gdy:
- znajduje się tam strefa zagrożenia wybuchem;
- kubatura brutto przekracza 1000 m3, wyjątkiem są tu budynki inwentarskie, w którym kubatura brutto musi przekroczyć 1500 m3;
- powierzchnia strefy pożarowej przekracza 1000 m2 dla obiektów innych, w tym wliczamy stacje uzdatniania wody bądź składowiska odpadów.