Uszczelki co warto wiedzieć?

Uszczelki, choć malutkie i niepozorne, odgrywają bardzo ważną rolę. Ich wielofunkcyjność sprawia, że stosowane są w różnych branżach. Zwykle stosowane są do uszczelniania instalacji gazowych, wodnych, a także kanalizacyjnych. Bez dwóch zdań są elementem codziennego użytku, o którym przypominamy sobie, gdy się zużyje i przestanie spełniać swoje zadanie. W końcu nie ma nic bardziej irytującego niż nieszczelny, kapiący nocą kran…Ponadto uszczelki są niezbędnym elementem wielu innych codziennych przedmiotów, o czym wielu z nas często zapomina (np. drzwi i okna).

Czym kierować się przy wyborze?

Warto jeszcze dodać, że uszczelki, aby mogły spełniać swoje zadanie, muszą być dobrze dopasowane. Za luźna lub zbyt mała nie zapewni odpowiedniej szczelności i szybciej się zużyje. Ponadto warto wybierać uszczelki zaufanych i sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość swoich wyrobów. Kiepskiej jakości tworzywo również ma szansę na szybką eksploatację i konieczność ponownej wymiany uszczelki. Wykorzystanie wysoko gatunkowyuch surowców sprawi, że uszczelka będzie mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym jej okres eksploatacji znacząco się wydłuży.

Rodzaje uszczelek – przykłady

Do najpowszechniej stosowanych zalicza się uszczelki gumowe, ze względu na właściwości tego surowca. Otóż guma jest odporna na działanie skrajnych temperatur (zarówno tych wysokich, jak i niskich). Dzięki czemu jej struktura nie zmienia się pod wpływem ciepła, zatem nie traci ona swoich właściwości uszczelniających. Ponadto uszczelki gumowe są plastyczne, co przydaje się np. instalacjach wodnych oraz przemysłowych.

Niezwykle często wykorzystywane są również uszczelki fibrowe. Materiał ten odporny jest na uszkodzenia mechaniczne, w tym również ścieranie. Warto wiedzieć, że uszczelki te mają tendencję do pęcznienia w kontakcie z wodą. Jest to pożądana cecha w przypadku uszczelniania takich instalacji, jak np. grzejniki.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej wersji uszczelek, które wykonane są z płyt zwanych kryngielitowymi. Stosowane są do instalacji, gdzie mają kontakt między innymi z zimną wodą, parą wodną, gazami i olejami. Ponadto ten rodzaj uszczelek jest odporny na działanie bardzo wysokich temperatur – powyżej 600°C! Uszczelki kryngielitowe wykorzystywane są zatem w przypadku wodomierzy, czy też grzejników. Podsumowując, idealnie sprawdzą się do systemów wodno-kanalizacyjnych.

Więcej informacji na temat uszczelek oraz ich zastosowania znaleźć można na stronie http://www.admet.com.pl/.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More