Zalety i zasada działania kotła wodnego

Kocioł wodny jest takim kotłem, w którym woda rozgrzewa się wewnątrz rurek, a gorące gazy otaczają je. Właściwie ten kocioł jest naprzeciwko kociołka, w którym gorące gazy przechodzą przez rury otoczone wodą.

Zalety kotła wodnego

  1. Większa powierzchnia grzewcza może być osiągnięta dzięki zastosowaniu większej ilości rur wodnych,
  2. ze względu na przepływ konwekcyjny, przepływ wody jest znacznie szybszy niż kocioł z płomieniem ogniowym, a tym samym szybkość przenoszenia ciepła jest wysoka, co prowadzi do większej sprawności,
  3. bardzo wysokie ciśnienie rzędu 140 kg / cm2 można uzyskać dużą płynność działania.
kocioł wodny przemysłowy

Przemysłowy kocioł wodny – schemat urządzenia

Zasada działania kotła wodnego

Zasada działania kotła wodnego jest bardzo interesująca i prosta. Załóżmy bardzo prosty diagram kotła wodnego. Składa się głównie z dwóch bębnów, jeden jest górny bęben zwany bębnem parowym, innym jest dolny bęben zwany bębnem bębnowym. Te górne bębny i dolny bęben są połączone z dwiema rurkami, takimi jak rury pionowe i poziome, jak pokazano na rysunku.

zasada działania kotła wodnego

Zasada działania kotła wodnego

Woda w dolnym bębnie i podłączonym do niego podgrzewaczu jest podgrzewana i wytwarzana jest w nich para, która naturalnie dochodzi do górnych bębnów. W górnym bębnie para jest oddzielona od wody naturalnie i przechowywana nad powierzchnią wody. Zimniejsza woda jest podawana z wlotu wody zasilającej w górnym bębnie, a woda jest cięższa niż gorąca woda dolnego bębna, a w pionie, zimniejsza woda popycha gorącą wodę do góry przez podnośnik. W kotłowni jest więc jeden konwekcyjny przepływ wody.

Coraz większą ilością pary wytwarza się ciśnienie zamkniętego systemu, które przeszkadza w tym konwekcyjnym przepływie wody, a tym samym wytwarzanie pary staje się wolniejsze proporcjonalnie. Ponownie, jeśli para jest pobierana przez wylot pary, ciśnienie wewnątrz systemu spada, co powoduje, że konwekcyjny przepływ wody staje się szybszy, co powoduje szybszą produkcję pary. W ten sposób kocioł wodny może kontrolować własne ciśnienie. Stąd ten typ kotła jest określany jako automat sterowany ręcznie.

Dowiedz się więcej o kotłach wodnych oraz armaturze na stronie metalservice.info.pl


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More