Wymiana uszczelek w kranie

Kapiąca z kranu woda potrafi wielu z nas doprowadzić do szału: dźwięk obijających się o wannę, zlew czy umywalkę kropel wody niektórych potrafi nawet wybudzić ze snu, a wielu osobom nie pozwala zasnąć. Często wystarczy zakręcić mocniej kran, jednak kiedy i to nie pomaga, oznacza to, że konieczna będzie wymiana uszczelek w baterii. Na szczęście jest to prosta operacja i spokojnie poradzimy sobie z nią sami, bez konieczności wzywania fachowca.

Co jest potrzebne do wymiany uszczelek?

UszczelkiWymiana uszczelek to operacja nieskomplikowana (o ile pod odkręceniu baterii nie okaże się, że to nie w uszczelkach tkwią problemy z kranem). Nie potrzebujemy do niej zbyt wiele narzędzi. Wystarczy klucz, który pozwoli nam na odkręcenie baterii, taśma hydrauliczna, uszczelki na wymianę i oczywiście trochę siły. Bardzo ważne: jeśli problem dotyczy baterii jednozaworowej (czyli takiej z dźwignią, nie z kurkami), niestety musimy wymienić ją całą. Na samym początku należy zakręcić zawór wody. Odkręcając baterię, zabezpieczmy ją miękką szmatką, by nie porysować jej kluczem. Gwinty należy oczyścić ze starych materiałów uszczelniających, a następnie owinąć na nowo taśmą hydrauliczną. Potem wystarczy tylko zdjąć starą uszczelkę, założyć nową i z powrotem przykręcić baterię. Jeśli będzie ona już prawidłowo zamontowana, możemy odkręcić zawór wody.

Jakie uszczelki wybrać?

Uszczelki kranTo, jakie uszczelki stosuje się w naprawach baterii, zależy od tego, do czego dokładnie mają one służyć. Pod grzybek najczęściej wykorzystuje się uszczelki gumowe i fibrowe, a te drugie stosuje się także pod krzywkę i głowicę baterii. Dodatkowo do wylewki stosuje się uszczelki O-ring. Ponieważ wszystkie z tych uszczelek nie są zbyt drogie, warto zaopatrzyć się w nie zawczasu, by w razie awaryjnej sytuacji mieć je pod ręką i móc od razu przystąpić do naprawy baterii. Dobrze jest wybierać uszczelki od sprawdzonych i doświadczonych producentów, ponieważ zapewni nam to pewność ich wysokiej jakości. Możemy zaufać m.in. takiemu producentowi jak Admet: http://www.admet.com.pl/ Producent ten zajmuje się wyrobem uszczelek do różnych zastosowań, w tym do instalacji wodno-kanalizacyjnych.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More