Wentylacja z odzyskiem ciepła

Rosnące zapotrzebowanie na domy bardziej efektywne energetycznie zmniejsza zarówno koszty ogrzewania, jak i emisję dwutlenku węgla. Lepsza izolacja, podwójne szyby i szczelne ramy okna zapobiegają wymianie powietrza z i do budynku. Oznacza to, że para wodna tworzona w codziennych czynnościach, takich jak mycie i gotowanie, nie może uciec, co powoduje jak kondensacje i wzrost poziom wilgoci.

Może to prowadzić do wzrostu pleśni, która uszkadza wewnętrzne elementy wykończenia, atakuje ogólnie tkankę budynku. Wysoka wilgotność względna sprawia, że pleśń i roztocza kurzu domowego mogą się rozwijać, co jest przyczyną powstania astmy i innych stanów zapalnych oskrzeli i płuc.

Nie tylko brak wentylacji powoduje nieprzyjemne zapachy, są jeszcze zwierzęta domowe, gotowanie lub dym tytoniowy, ale może się zdarzyć także gromadzenie się potencjalnie toksycznych gazów podczas spalania paliwa, albo niekorzystne opary powstałe z materiałów syntetycznych w meblach, dywanach, farbach lub produktach czyszczących.

Odpowiednia jest zatem kontrolowana wentylacja naszych wnętrz.

wentylacja mechaniczna w domu

Ale jakiego rodzaju wentylacji?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest kontrolowanym systemem wentylacji, skutecznym i ekonomicznym. Wyciąga wilgotne, nieświeże powietrze z budynku i zastępuje go czystym filtrowanym świeżym powietrzem, nie pozwalając na ucieczkę ciepła. Odzyskuje ciepło z wychodzącego ciepłego powietrza i przenosi go do przychodzącego świeżego powietrza. Oznacza to, że energia, która w przeciwnym razie zostanie utracona, służy do ogrzewania powietrza przychodzącego, co pomaga utrzymać komfortową temperaturę. Przy okazji zmniejszamy zapotrzebowanie na ogrzewanie domu, oszczędzająca środki finansowe.

działanie wentylacji mechanicznej

Jak to działa?

Systemy wentylacji z rekuperacją odzyskują do 95% ciepła z wyekstrahowanego nieświeżego powietrza przy użyciu przeciwbieżnego wymiennika ciepła. Nadchodzące i wychodzące powietrze przechodzą obok siebie, ale nie miesza się. Powietrze przychodzące jest filtrowane w celu zmniejszenia zapylenia i pyłu, podczas gdy powietrze wychodzące jest filtrowane w celu zabezpieczenia wymiennika ciepła i elementów wewnętrznych.

Prawidłowo wdrożony system wentylacji

Dość ważnym aspektem w trakcie wdrażania systemu rekuperacji (odzysku ciepła ) jest prawidłowo zaprojektowany system wentylacji. Muszą być odpowiednio zamontowane kanały wentylacyjne te z kolei być zaopatrzone w dobrane kształtki, czy to prostokątne czy okrągłe, wszystko zależy od przekroju. Bowiem powietrze jest czerpane z zewnątrz i systemem kanałów wentylacyjnych dostarczane do danego miejsca (pomieszczenia). Więcej o tym jak powinny być montowane kształtki i kanały wentylacyjne znajdziesz na Thermo.com.pl

Korzyści mechanicznych systemów wentylacji domowej

  • Zapewnienie czystego środowiska pozbawionego zanieczyszczeń,
  • poprawa jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń,
  • zapewnienie kontroli nad wentylacją (możliwość sterowania wydajnością),
  • zapewnienie wysokiej wydajności pracy,
  • cicha praca,
  • odzyskanie do 95% ciepła z powietrza zużytego, aby rozgrzać świeże powietrze.

 


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More