Wentylacja – czyli o co musisz zadbać zimą

wentylacja domuWentylacja jest wymagana przez cały rok, jednak warto zwrócić uwagę na kwestię wentylacji zwłaszcza w okresie zimowym i grzewczym. Dlaczego? Kiedy na zewnątrz jest ciepło, naturalnie otwieramy okna lub uchylamy, co sprzyja wentylowaniu pomieszczeń. Kiedy jednak na zewnątrz jest zimno, szczelnie zamykamy okna i rzadko kiedy przewietrzamy mieszkanie, w którym mimo iż będzie ciepło, powietrze nie będzie nadawało się do użytku. 

Jak zadbać o prawidłową wentylację zimą?

Przede wszystkim wentylacja musi być sprawna, bez względu na to czy jest grawitacyjna, czy wspomagana wentylatorem. Wyciąg powietrza musi być dostosowany do ilości pomieszczeń. Wentylacja grawitacyjna może działać mniej skutecznie niż mechaniczna, dlatego projektując budynek, warto na samym początku zainteresować się kwestią skutecznej wentylacji. Jednak dobry wyciąg powietrza to za mało. Aby zużyte i wilgotne powietrze mogło być wyciągane poza budynek, musi nastąpić rekompensata powietrza dostarczanego do środka. Bez tego wentylacja nie będzie działała optymalnie, lub w ogóle. Dostarczenie świeżego powietrza jest równie istotne, dlatego jest to kolejna kwestia, o jaką trzeba koniecznie zadbać.

wentylator osiowyDostarczanie świeżego powietrza można zaprojektować dzięki systemowi kanałów wentylacyjnych. W domach mieszkalnych często łączy się je z wymiennikiem ciepła aby dostarczyć do środka powietrze ocieplone. MOżna także ograniczyć koszty takiej inwestycji i zastosować nawietrzniki w oknach. Dzięki temu powietrze z zewnątrz stale będzie dostawać się do środka pomieszczeń, minusem jest jednak możliwość szybszego ochłodzenia pomieszczeń, co będzie powodować wyższe koszty ogrzewania.

Dlaczego wymiana powietrza jest ważna?

Wymiana powietrza w domach jest istotna z tego względu, że powietrze, którym oddychamy z czasem traci swoje parametry i staje się zanieczyszczone, co źle wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Powietrze takie ma większą zawartość dwutlenku węgla, który wydychamy, posiada wyższą wilgotność, a ponadto jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii i roztoczy, drobnoustrojów i powstawania kurzu. To wszystko razem wzięte powoduje, że brak wentylacji jest dla człowieka bardzo złą rzeczą.

Jeśli z różnych powodów inwestycja w modernizację systemu wentylacji nie jest możliwa, koniecznie będzie trzeba regularnie wietrzyć mieszkanie, aby wspomóc wymianę powietrza poprzez nagłą i intensywną wymianę powietrza poprzez otwory okienne.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More