Systemy w nowoczesnym budownictwie

O nowoczesnym budownictwie mówi się coraz więcej, coraz więcej osób jest także zainteresowanych wybudowaniem swojego nowego domu wykorzystując nowoczesne technologie. Taki stan rzeczy jest łatwy do wyjaśnienia, otóż wykorzystanie najnowszych rozwiązań budowlanych wiąże się z większą energooszczędnością niż w przypadku budowy domu sposobem tradycyjnym. Nowe domy są bardziej ekologiczne, w znacznie mniejszym topniu negatywnie oddziałują na środowisko naturalne. Co ważne, państwo przewiduje rożnego rodzaju dotacje z programów mających na celu zwiększenie popularności wykorzystania alternatywnych sposobów ogrzewania czy uzyskania energii, niż tradycyjnie, jak ma to miejsce w naszym kraju spalając węgiel.

dom energooszczędny

Sposoby na zwiększenie energooszczędności domu

Dom energooszczędny przede wszystkim ma za zadanie sprawdzić, aby zużyta w nim energia elektryczna, czy koszty przeznaczone na ogrzewanie domu były jak najmniejsze. Mniej zużytej energii to mniejszy wpływ na zanieczyszczenie środowiska, a co za tym idzie poprawa jakości powietrza. Do najbardziej popularnych form oszczędzania energii w domu należą między innymi:

  1. Systemy solarne – pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Energia słoneczna jest wytworzone w 100% naturalnie bez wpływu na środowisko i najczęściej wykorzystuje się ją do podgrzewania wody. W większości przypadków jest to system uzupełniający, który nie zastępuje całkowicie tradycyjnego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej montowane są bojlery solarne, dzięki którym w prosty sposób ogrzać wodę. Sam bojler solarny to doskonałe rozwiązanie, jest to urządzenie które może współpracować z każda  instalacją jeżeli chodzi o centralne ogrzewanie. O tym jak wybrać odpowiedni bojler do sytemu solarnego dowiesz się odwiedzając stronę Chelchowski.pl.
  2. Pompy ciepła – jest to bardzo wydajny system pozyskiwania ciepła wykorzystując energię cieplną znajdującą się w wodzie, powietrzu, ziemi, energię geotermalną. Najczęściej w warunkach domowych wykorzystuje się ziemne pompy ciepła, które pozwalają podgrzać wodę użytkową czy centralnego ogrzewania,
  3. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – wentylacja mechaniczna przede wszystkim jest skutecznym rozwiązaniem dla mieszkańców, bowiem dostarcza świeże przefiltrowane powietrze do pomieszczeń gwarantując znacznie lepsze warunki życia. Zastosowanie rekuperacji pozwala w tym systemie na odzyskanie ciepła z powietrza wydalanego z domu, dzięki czemu energię potrzebną na ogrzanie powietrza w domu znacznie się minimalizuje redukując jej koszty. Więcej informacji o wentylacji. W nowoczesnych domach stosuje się tylko sprawdzone systemy wentylacji, takie w których wykorzystywane są urządzenia znanych marek (ebm past, dospel itp.)
  4. Szamba ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie – systemy odprowadzania i oczyszczania ścieków są równie ekologiczne i wpływają na oszczędności domowników. Brak kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków po latach przynoszą znaczne oszczędności. Wykorzystanie własnej oczyszczalni pozwala zmniejszyć ilość odprowadzanych ścieków do oczyszczalni miejskich, zmniejszając ich koszty działania oraz zmniejszając ryzyko zatrucia środowiska.

nowoczesne budownictwo ekologiczne

Branża budowlana ma do zaproponowania także, tzw. domy pasywne. Są to domy w 100% niezależne od energii dostarczanej z zewnątrz. Koszt budowy takich domów znacznie przewyższa tradycyjne budownictwo, ale niesie pożytek w formie ograniczenia kosztów eksploatacyjnych do minimum i ma ogromne znaczenie z punktu widzenia poprawy jakości środowiska. Przeczytaj o współczynniku zapotrzebowania na ciepło U.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More