Pomocnicze wyposażenie przeciwpożarowe

Mówiąc o zabezpieczeniach przeciwpożarowych w budynkach najczęściej mamy na myśli zaawansowane systemy gaśnicze, tryskacze, systemy czujników, alarmy, hydrant itd. Są to głównie systemy stworzone do aktywnego wykrywania pożaru i samoczynnego gaszenia, nawet bez udziału człowieka. Jednak zwykły użytkownik obiektu budowlanego, bez względu na to czy jest pracownikiem czy jedynie gościem, powinien mieć także świadomość istniejącego wyposażenia przeciwpożarowego, które służy własnie jemu. Przedstawimy kilka ważnych elementów dodatkowego, pomocniczego wyposażenia przeciwpożarowego. 

Skrzynki na klucze do drzwi ewakuacyjnych

skrzynka na klucz ewakuacyjnyNie wszystkie drzwi wyjściowe  budynku są zawsze otwarte. Ze względów bezpieczeństwa, niektóre z nich mogą być zamknięte. jeśli jedna są częścią dróg ewakuacyjnych, czyli są po prostu wyjściami ewakuacyjnymi musi być sposób na ich szybkie otwarcie. Jeśli drzwi takie są na co dzień zamknięte, i nie są podłączone do automatycznego systemu otwierania na wypadek wybuchu pożaru, to musi znaleźć się w ich pobliżu skrzynka z kluczem. Aby otrzymać klucz należy zbić szybkę i wyjąć klucz pasujący do drzwi.

Koce gaśnicze

koc gaśniczyKoce gaśnicze najczęściej są umieszczone na przejściach, drogach ewakuacyjnych, korytarzach, w punktach z podręcznym sprzętem przeciwpożarowym, punktach pierwszej pomocy medycznej. Koc wykonany jest z odpornego na ogień materiału i nadaje się do gaszenia niewielkich pożarów. Kocem gaśniczym powinno się gasić ogień na ludziach, ich ubraniach. Koce gaśnicze są bardzo skuteczne. Istnieje także sposobność, aby owinąć się takim kocem w celu przejścia przez niebezpieczny rejon zajęty przez ogień. Wówczas unikniemy ryzyka przejścia ognia na ubranie czy ciało.

Zestawy pierwszej pomocy, apteczki

W apteczki powinien być wyposażony każdy zakład pracy. W każdym zakładzie musi być wyłoniona przynajmniej jedna osoba, która została przeszkolona z zakresu użycia apteczki, jednak dla własnego dobra, lepiej samodzielnie zapoznać się z elementami wyposażenia apteczki pierwszej pomocy i sposobem ich wykorzystania. Wiedza ta jest niezbędna, jeśli chcemy samodzielnie skorzystać z apteczki lub pomóc poszkodowanemu do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Każdy pracownik powinien być także poinformowany gdzie takie punkty z apteczką się znajdują.

źródło: http://pol-poz.pl/pomocnicze-wyposazenie-ppoz


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More