Dysze wodne – niesamowicie istotny wynalazek

Czym jest dysza wodna wie chyba każdy. W skrócie można powiedzieć, że jest to hydrauliczny element, który rozbija wodę pod ciśnieniem i kierują ją w określonym kierunku. Każdy kto posiada działkę lub ogródek posiada wąż zakończony dyszą, która umożliwia zraszanie trawy czy podlewanie lub czyszczenie samochodu. mało kto jednak zastanawia się nad popularnością tego rozwiązania w wielu różnych miejscach i wielu zastosowaniach.

Dysza wodna do zmywaniadysza wodna

Zmywanie jest jednym z podstawowych czynności, do których dysza została wynaleziona. istnieje wiele różnych dysz, które tworzą różne rozmiary kropel wody i pod różnym ciśnieniem ją wyrzucają, jednak cel użycia zazwyczaj bywa podobny. Dysze są elementem wielu myjek ciśnieniowych, które znajdziemy w myjniach samochodowych, domowych myjkach wodnych i parowych, w systemach nawadniających i zraszających. W przemyśle dysze także służą do zmywania, przemywania i czyszczenia – używa się do tego dysz natryskowych, atomizerów, głowic myjących do mycia zbiorników i innych typów dysz. Nie zapominajmy także o straży pożarnej, która podczas akcji ratowniczych gasząc pożar wykorzystuje instalacje hydrauliczne i węże gaśnicze z dyszami w celu ugaszenia ognia kierując na niego wyrzucana wodą.

Eksploatacja dysz wodnych

Dysze wodne wykonane być mogą z różnych materiałów. W zależności od tego z czego będzie zbudowana, będzie różnic się jej trwałość. Dysze są elementami zużywającymi się i wymagającymi wymian. Im twardszy materiał, tym większa wytrzymałość dyszy na zużycie. Przekrój materiałowy jest do szeroki, podobnie jak przeznaczenie dysz. Spotkamy zatem dysze wyprodukowane z tworzyw sztucznych, miedzi, stali, mosiądzu, innych stopów metali, ceramiki, tytanu, stali nierdzewnej, czy komponentów diamentu i innych szlachetnych minerałów o wysokiej twardości.

Jeśli zainteresował Cię ten temat przejrzyj także artykuł o dyszach.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More